عضو شوید !

با اشتراک در خبرنامه ما با دریافت نکات ماهانه و اخبار و مطالب ما به روز باشید

اخبار داغ

پست وبلاگ

1/1
6.5
طراحی و گرافیک

UI , UX چیست و چه تفاوت هایی دارند 

اگر در زمینه ی طراحی سایت مطالعه یا فعالیت می کنید قطعا بار ها و بار ها با نام های UI Design و UX Design برخورد کرده اید.

اما تعریف این ۲ چیست و آیا با هم تفاوت دارند ؟

۱- UI Design

UI Design مخفف User Interface Design یا طراحی رابط کاربری می باشد.
طراحی رابط کاربری در اصل طراحی فضایی است که کاربر در زمان ورود به سایت و مشاهده ی سایت با آن روبرو خواهد شد . طراحان UI بیشتر در زمینه های ارائه ی محصول و ایجاد جذابیت هرچه بیشتر برای کاربران فعالیت میکنند.

۲- UX Design

UX Design مخفف User Experience Design یا طراحی تجربه کاربر است.
طراحان UX بیشتر در تلاشند تا بهترین سناریو را برای آشنا شدن کاربر با خدمات و یا یک محصول ارائه کنند.
در اصل طراحی تجربه کاربر (UX) فرآیند ایجاد محصولاتی است که تجربیات معقول و مرتبط با آن را برای کاربران فراهم می کند. این شامل طراحی کل فرایند کسب و ادغام محصول، از جمله جنبه های نام تجاری، طراحی، قابلیت استفاده، و عملکرد است.

۳- طراحان UX چه کار هایی را فراتر از UI انجام می دهند ؟

اغلب طراحی تجربه کاربر (UX) به جای اصطلاحاتی مانند “طراحی رابط کاربر”(UI DESIGN) و یا “قابلیت استفاده” (Usability)استفاده می شود. در حالی که ،معمولا قابلیت استفاده و طراحی رابط کاربری جنبه های مهم طراحی UX هستند، آنها زیر مجموعه ای از آن هستند – طراحی UX شامل مجموعه ای گسترده از فعالیت های دیگر نیز است.
طراح UX باید نگران کل فرایند دستیابی و تکمیل محصول، از جمله جنبه های نام تجاری، طراحی، قابلیت استفاده و عملکرد، باشد. این داستان قبل از اینکه دستگاه حتی در دست کاربر باشد شروع می شود.
محصولاتی که تجربه کاربری بی نظیری را ارائه می دهند (به عنوان مثال، آی فون) به این گونه طراحی می شوند که نه تنها استفاده از محصول بلکه کل فرایند دستیابی ، مالکیت و حتی عیب یابی آن را نیز شامل می شوند. به این ترتیب، طراحان UX تنها روی ایجاد محصولاتی که قابل استفاده هستند تمرکز نمی کنند؛ بلکه بر جنبه های دیگری از تجربه کاربر، مانند لذت، بهره وری و سرگرم کنندگی نیز تمرکز دارند. در نتیجه، هیچ تعریفی از یک تجربه کاربری خوب وجود ندارد. در عوض، آن تجربه کاربری خوب است که نیازهای کاربر خاص را در زمینه خاصی که از محصول پوشش دهد.

۴- تفاوت های UI و UX در چیست؟

با ذکر یک مثال این تفاوت را بیان می کنیم.
فرض کنید شما برای وب سایتتان می خواهید گزینه ی جستجو ایجاد کنید.
انتخاب رنگ و طرح نماد جستجو مربوط به UI می باشد.
بعد از آن نوبت به انتخاب موقعیت مناسبی برای قرار دادن گزینه ی جستجو در صفحه ی وب سایت است. موقعیتی که از رخ دادن کلیک اشتباه کاربران حد الامکان جلوگیری کند مثل گوشه ی چپ بالای صفحه .
همانطور که دیدید UI و UX بسیار متفاوت از هم هستند ولی در عین حال کتملا مکمل یکدیگر هستند.

مطالب مرتبط