Seo سئو چیست؟ تعریف سئو  SEO

Seo سئو چیست؟

 

اگر دارای کسب و کاری هستید و به فکر راه اندازی وب سایتی برای کسب و کارتان ,حتما تا حالا کلمه ی SEO به گوشتان خورده و اگر هم تازه به دنبال راه اندازی کسب و کارتان و یا پیشرفت دادن آن هستید قطعا به این واژه برخواهید خورد.

 

اما سئو  SEO به چه معناست ؟

Seo سئو چیست؟

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization یا به عبارت دیگر بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد.
به عبارت دیگر بهینه سازی برای موتور های جستجو یک سری تاکتیک و ضابطه است که با رعایت آن ها رتبه ی سایت شما در موتور های جستجو بالا تر می رود .
یکی از عوامل موفقیت بسیاری از کسب و کار ها هم همین SEO وب سایتشان است. شاید از خودتان بپرسید SEO چگونه می تواند عاملی برای رونق یک کسب و کار دیجیتال باشد.
پاسخ سادست. وقتی وب سایت شما دارای SEO مناسب باشد رتبه شما در موتور های جستجوگر بالا تر می آید در نتیجه بازدید بیشتری از سایت شما صورت میگیرد و فرصت دیده شدن و جدب مشتری بیشتری به شما میدهد.
طبق آمار رسمی وب سایت گوگل روزانه بین ۳٫۵ تا ۴ میلیارد سرچ در این مرورگر صورت میگیرد, حال فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و از طریق آن محصولات خود را به فروش میرسانید. مشتریانی که در اینترنت به دنبال خرید محصول مورد نیاز خود هستند در چه صورتی از سایت شما دیدن و خرید می کنند ؟
این که در صفحه ی اول سرچ گوگل باشید یا در صفحه های بعدی ؟
طبیعتا بیشتر از ۹۰ % از مشتریان در اینترنت محصول خود را از همان صفحه ی اول سرچ پیدا و خریداری میکنند.
پس هرچقدر SEO سایت شما بهتر باشد بین لینک های بالاتری قرار میگیرید و طیسعتا بیشتر دیده میشوید و فروش بیشتری هم دارید.
تاریخچه انواع تکنیک های SEO
تکنیک های SEO به ۳ دسته تقسیم میشوند.

تکنیک های سئو کلاه سفید یا WHITE HAT :

در این تکنیک شما برای بهبود شرایط وب سایت خود در صفحه ی نتیجه سرچ گوگل بایستی دقیقا از تکنیک هایی استفاده کنید که منطبق با قوانین و مقررات تعیین شده به وسیله موتور های جستجوگر باشد.
طبیعتا انجام این کار باعث افزایش رتبه سایت شما در گوگل می شود ولی لازم به ذکر است این روش در ابتدا وقت بسیاری از شما مییرد و شما باید دائما تغییراتی را در وب سایت خود اعمال کنید ولی در عوض بعد از انجام اصلاحات لازم اعتماد گوگل را جلب کرده و رتبه ی خوبی را در صفحه ی نتیجه ی سرچ بدست می آورید که گوگل آن را به راحتی از شما پس نمیگیرد .

۲- سئو کلاه سیاه یا BLACK HAT :

اساس این روش فریب دادن موتور های جستجو و دور زدن قوانین است .
در این روش شما خیلی زود تر به نتیجه ی مطلوب خود میرسید اما دیری نمی پاید که دستتان برای گوگل رو می شود و وب سایتتان را جریمه و به صفحات پایین تری تبعید میکند. جایی که شاید مکان واقعی شما باشد.
هر ساله گوگل برای جلوگیری از این گونه سواستفاده ها الگوریتم های خود را بروز کرده و تعداد زیادی از وب سایت ها را از صفحات اول به صفحات پایین تر انتقال می دهد.

۳- سئو کلاه خاکستری یا GREY HAT :

سئویی تقریبا مشابه کلاه سیاه ولی با ریسکی کمتر.
کلاه خاکستری مجموعه ای از تکنیک هاست که با قوانین تعیین شده ی گوگل مغایرت دارند ولی گوگل نمیتواند متوجه آنها شود یا شاید بهتر است بگوییم فعلا نمیتواند متوجه شود.
البته در حال حاضر تقریبا هیچ کدام از سئو های خاکستری و با سیاه مورد استفاده قرار نمیگردند چون قبلا گوگل عملا به ترافیک واقعی وب سایت شما دسترسی نداشت اما در حال حاضر با کروم , گوگل تقریبا به ۷۰% رو در دسترس دارد و اطلاعاتی که چه کسانی به سایت شما وارد می شوند و چقدر در سایت شما می مانند و به دنبال چه چیزی میگردند این کمک را به آنها می کند که ترافیک واقعی وب سایت شما را بدست بیاورند.
همچنین هوش مصنوعی گول و الگوریتم های سرچ در گوگل آنقدر کامل شده اند که عملا استفاده از این ۲ تکنیک بسیار سخت و یا بهتر است بگوییم غیر ممکن شده است.

بررسی انواع SEO

سئو۲ نوع دارد که عبارتند از :

سئو داخلی ( on page SEO ) :


بهینه سازی صفحه های داخلی وب سایت برای موتورهای جستجوگر به منظور ارتقا رتبه در گوگل را سئو داخلی گویند.
به وسیله ی این نوع از SEO موتور های جستجو راحت تر وب سایت شما را پیدا و مطالعه میکنند و اگر استاندارد های لازم را داشته باشد وب سایت شما را به عنوان یک وب سایت کارآمد برای کاربران در نظر می گیرد.
تعدادی از مراحل سئو داخلی وب سایت عبارتند از :
۱) استفاده از URL مناسب یا اصلاح URL تمام صفحات وب سایت.
۲) عنوان سئوی خود را بهینه کنید (Meta title).
۳) اصلاح و بهینه سازی Meta Description.
۴) از لینک های خود یا دیگران در متن های خود استفاده کنید.
۵) استفاده مناسب از انکرتکست ها.
۶ ) چگالی یا تراکم کلمات کلیدی را رعایت کنید.
۷) بهینه سازی تصاویر سایت.
۸) ریسپانسیو کردن سایت یا هماهنگ کردن صفحات سایت با گوشی های تلفن همراه.
۹) در سایت خود جذابیت ایجاد کنید.
۱۰) بازدید کنندگان را زمان بیشتری در سایت خود نگه دارید .

۲- سئو خارجی ( off page SEO ) :


در اصل این نوع از سئو مکملی برای سئو داخلی محسوب می شود و به مجموعه کار هایی که در خارج از وب سایتتان ( به عنوان مثال در دیگر وب سایت ها ویا شبکه های اجتماعی ) به منظور ارتقاع رتبه در گوگل انجام میدهید سئو خارجی می گویند .
و همچنین تعدادی از مراحل سئوی خارجی وب سایت عبارتند از :
۱) ثبت نام در موتور های جست و جو .
۲) ثبت در Google map .
۳) لینک سازی و دریافت Back Link .
۴)حضور گسترده در شبکه های اجتماعی .
۵)اعتماد گوگل را جلب کنید .