هیت مپ (heat Map ) یا نقشه حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟


امروزه با فراگیر شدن دنیای دیجتال و همه گیر شدن کسب و کارهای آنلاین اهمیت بررسی و تحلیل رفتار کاربران در سایت ها بیشتر به چشم میخورد از این رو مدیران سایت به دنبال راهکارهای بیشتری برای تحلیل رفتار کاربران به منظور ارتقا سطح کیفی خود هستند. و از طرفی با تغییر الگوریتم های مختلف اینترنت بعضی ابزارهایی که درگذشته اهمیت بسیاری داشتند امروز آمار بدست آمده از آنها اطلاعات کمتری در اختیار ما قرار می دهد. مانند نرخ کلیک و بازدید های سایت، برای مثال اگر میزان ترافیک ورودی شما خیلی بالا باشد، ممکن است موضوع نشان دهنده کیفیت تیترهای وبلاگ شما باشد اما الزاما این به معنای محتوای ارزشمند نمی باشد. بنابراین بررسی این روند برای نگه داری مخاطب در سایت از اهمیت بسزایی برخوردار است. خوشبختانه، ابزار تصویرسازی از داده ها وجود دارد که می تواند به شما نشان دهد کدام بخش های محتوای شما توجه بیشتری را به خود جلب کرده است و کدام بخش ها خیلی مورد توجه واقع نشده اند. ما امروز در این مقاله قصد داریم که مفهوم، کاربرد و ابزارهای پیاده سازی هیت مپ را با هم بررسی کنیم. برای استفاده از این اطلاعات تا انتهای این مقاله با استارتاپ ریت همراه باشید.

هیت مپ چیست؟

در واقع نقشه حرارتی یکی از تست های کاملا کاربردی است که به ما یک دید گرافیکی از حرکات بازدیدکنندگان را نمایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا محصول و خدمات خود را در راستای توجهات کاربران جهت‌دهی کنیم. به عبارت ساده تر نقشه حرارتی تصاویر و اطلاعات گرافیکی است که به وسیله حرکات ماوس در صفحات یک سایت بررسی می شود و شما با تحلیل این داده ها پی می برید که رفتار و توجه کاربران به سایت شما بیشتر معطوف به کدام قسمت می باشد. لازم به ذکر است که این داده و آمارها کاملا دقیق و صددرصدی نبوده اما به شما کمک می کند که عملکرد مخاطبین خود را سنجیده و بفهمید کدام بخش های سایتتان باید بهبود بیابند و یا ویرایش شوند. برای داشتن اطلاعات دقیق تر می توانید از ابزارهای Google Analytics و Google web master استفاده کنید تا با تلفیق این ابزارها جزئیات بیشتری از سایت خود بدست آورید که کمک بزرگی در راستای بهینه سازی سایت به شما می کند. هیت مپ به شما کمک میکند که اطلاعات زیر را از صفحات سایت خود بدست آورید:
مناطقی که بیشترین حرکت ماوس و کلیک را دارند: توسط داده های نقشه های حرارتی می توانید قسمت هایی از سایت که بیشترین کلیک و حرکت ماوس را داشته اند شناسایی کنید و به این ترتیب محصول، خدمات یا قسمت هایی که مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است را شناسایی کنید.
بخش هایی از سایت که کاربران تمرکز بیشتری بر آن دارند: توسط نقشه حرارتی میتوانید متوجه شوید کدام بخش از وب سایت مورد توجه بیشتر کاربران قرار میگیرد تا با برنامه ریزی بر همان راستا بتوانید جلب رضایت مخاطب را فراهم و آن ها را به مشتری یا مخاطب دائمی سایت خود تبدیل کنید.
قسمتهایی که کمتر مورد استقبال قرار گرفته اند: همچنین علاوه بر اینکه میتوانید قسمت های بیشتر مورد بازدید سایت را شناسایی کنید توسط این داده ها می توانید قسمت های کمتر مورد توجه قرار گرفته سایت را شناسایی کنید و در راستای رفع مشکل آن اقدام کنید.
نکته: در نقشه های حرارتی طیف های رنگی اصلی آبی ، سبز ، زرد و قرمز رنگی به طور معمول مشاهده میشود. طیف رنگ قرمز به میزان قسمت هایی که بیشترین کلیک و حرکت ماوس را داشته اشاره می کند. و طیف رنگ های آبی به میزان قسمت هایی که کمترین میزان توجه را داشته می باشد.

 

نقشه حرارتی چه کاربردی برای سایت ها دارد؟

توجه به آمار هیت مپ می تواند در بالا بردن آمار فروش و بازدید تاثیر بسزایی داشته باشد. هرچه زمان بیشتری را صرف تحلیل عملکرد مخاطبان سایت کنید روند پیشرفت شما صعودی خواهد بود. و هنگامی که بدانید که کدام نقاط سایت شما بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، تصمیم‌گیری برای بهبود سایت آسانتر خواهد بود. اصولا در این بخش ها برای گذاشتن تبلیغات و مطالب مهمتر استفاده می شود. طبق بررسی هیت مپت سایت های مختلف سمت چپ بالای سایت یکی از بهترین مکان ها برای قرار دادن تبلیغات می باشد. همچنین اگر در سایت فروشگاه و سبد خرید دارید بهتر است آن را در این قسمت قرار دهید.

 

انواع نقشه های گرمایی

سه نوع اصلی از نقشه های گرمایی وجود دارد:

  • هیت مپ اسکرول:  نشان دهنده میزان اسکرول در سایت و اینکه در کدام قسمت بیشترین اسکرول را داشته اید. هر چه این قسمت داغ تر باشد به معنای بازدید کننده بیشتر در این قسمت می باشد.
  • هیت مپ کلیک:  نشان دهنده قسمت هایی از صفحه که دارای بیشترین بازدید و کلیک می باشد هر چه یک قسمت داغ تر باشد، یعنی این که این نقاط تعداد تکرار بیشتری کلیک داشته اند.
  • هیت مپ شناور : هیت مپ شناور به شما نشان می دهند که بازدید کننده ها، مکان نمای موس خودشان را در زمان خواندن یک صفحه بیشتر در کجا قرار می دهند.

ابزارهای ایجاد هیت مپ


Hotjar
یکی از ابزارهای ایجاد نقشه هیت مپ که به صورت رایگان در دسترس قرار دارد با نام Hotjar است. برای این منظور باید قطعه کدی را از سایت دریافت می کنید در در وب سایت خود قرار دهید و سپس گزارش گیری از سایت شما اغاز می شود.

click on and faucet Hotjar Heatmaps
از این ابزار هم در کامپیوتر و هم در موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار به شما نشان می دهد که در سایت کدام قسمت ها بیشترین کلیک را دریافت کرده اند و در نسخه موبایل و تبلت کاربران کدام قسمت ها را بیشتر لمس کرده اند.

move HeatMaps

این ابزار تنها در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد و با بررسی حرکات ماوس به شما نشان می دهد که کدام قسمت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

Scroll HeatMaps
این ابزار برای بررسی اسکرول کاربران در سایت مورد استفاده قرار می گیرد به این طریق که کاربری که تا انتهای صفحه اسکرول می کند محتوای مورد نظرش را نیفتاده است.

Crazy Egg
برای استفاده از این ابزار باید بعد از مراجعه به وب سایت آن و وارد کردن آدرس سایت خود و دادن دسترسی های مورد نیاز به مدت ۳۰ روز به صورت رایگان در دسترس شما قرار خواهد گرفت و می توانید از امکاناتش استفاده کنید.