پس از بدست آوردن ایده اولیه برای استارت آپ خود نیاز است بفهمید آیا محصول شما نیاز بازار را برآورده میکند یا نه ؟ شما با یک فرض اولیه کار را شروع می کنید ولی نمی دانید که فرضیات شما در مورد نیاز مشتری درست است یا خیر ! . در واقع MVP ( کمینه محصول پذیرفتنی ) این امکان را برای شما فراهم می کند تا قبل از اینکه زمان و پول خود را از دست دهید خیلی سریع محصول خود را تست کنید. منظور از ام وی پی محصولی می باشد که برای عرضه به مشتری ها، از حداقل خصوصیات کافی و لازم برخوردار باشد. مد نظر قرار دادن بازخورد و توجه مشتری به محصول، یکی از هدفهای ارائه آن به شمار می رود.

 

استارتاپ - کمینه محصول پذیرفتنی

 

کمینه محصول پذیرفتنی یا (Minimum Viable Product) MVP  چیست ؟

کمینه محصول پذیرفتنی MVP  روشی برای توسعه محصول است قبل از آنکه محصول نهایی وارد بازار شود. مدیران محصول استارت آپها با این روش پیش بینی ها و فرضیات خود را در مورد محصول و مشتری تست می کنند. هدف یادگیری تیم در مورد محصول با صرف کمترین زمان و انرژی ممکن است. ساخت MVP یک فرآیند چرخشی به صورت ایجاد، اندازه گیری و اصلاح است تا به نقطه مطلوب برسید. محصول ارائه شده، ناقص شده محصول اصلی نمی باشد، بلکه محصولی با قابلیت فروش است که در آینده قابلیت و امکان اضافه کردن خصوصیات جدید به آن امکان پذیر می شود. برای روشن  شدن و درک بهتر مطلب، توضیح مختصری داده می شود. فلسفه وجودی ام وی پی از اینجا نشأت می گیرد که هیچگاه نباید پول و وقت خود را صرف محصولی کرد که هیچکس حاضر نیست بابت محصول ارائه شده، پول داده یا حتی آن را بخرد. اگر بخواهیم کمینه محصول پذیرفتنی را تشریح کنیم باید گفت:

 • کمینه MVP، باید حداقل نیاز کاربر را برطرف کند و نباید از یه حدی کمتر باشد که کاربر از کار کردن با محصول پشیمان شود و نباید خیلی زیاد بوده که در آینده نتوانیم آن را بهبود دهیم.
 • محصول نیز چیزی است که قابلیت ارائه به بازار را داشته باشد بنابراین صرفا یک ایده خام محصول به حساب نمی آید.
 • پذیرفتنی نیز به این معنا است که محصول دارای دوام بوده و همینطور پذیرفتنی باشد. و بتوان در آپدیت های بعدی طبق نیاز مشتری به محصول نهایی رسیده و به صورت کامل نیاز مشتری را برطرف کند.

هر شرکت استارت آپی که محصول جدیدی برای اولین بار ارائه می دهد با یک مدل ابتدایی با حداقل امکانات شروع می کند. حتی گوگل در آغاز کار خود با یک صفحه ساده HTML شروع کرد تا درک درستی از رفتار کاربران داشته باشد. MVP ها به شرکتهای نوپا کمک می کنند مساله مشتری را درک کرده و بهترین راه حل را برای آنها ارایه دهند.

 

تفاوت نمونه اولیه، کمینه محصول پذیرفتنی و نسخه آزمایشی

ممکن است در بعضی موارد سه کلید واژه نسخه آزمایشی، نمونه اولیه و حداقل محصول پذیرفتنی به دلیل تشابه با هم در برخی مواقع به صورت اشتباه مورد استفاده قرار گیرد. MVP یا حداقل محصول پذیرفتنی برای یادگیری از مشتری، بازخورد گرفتن و آزمایش و بررسی مدل های کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه اولیه یا  (Prototype)برای سنجش ابعاد فنی محصول بکار گرفته می شود که در این مورد از محصول نهایی، یک نمونه آزمایشی و دست ساز فراهم می شود. نسخه آزمایشی یا (Demo) پس از راه اندازی مدل کسب و کار به منظور معرفی محصول اصلی به مشتری و ارایه توضیحاتی در مورد کارکرد های محصول نهایی ارایه می گردد.

 

مزایای ایجاد MVP چیست؟

 1. بازگشت سرمایهیا ROI بالا، با ریسک پایین

بهتر است قبل از اینکه محصول نهایی را به مشتری ارائه دهیم، نیازهای مشتری را شناسایی کنیم و محصول را مطابق با نیازهای او بسازیم. به عبارتی قبل از اینکه ۱۰ امکان و ویژگی جدید در محصول خود قرار دهید، نظرات و نیازهای مشتریِ خود را درمورد محصول جویا شوید، چراکه ممکن است مشتریان ۱ یا ۲ مورد از ویژگی‌های مدنظر شما را بخواهند و به گنجاندن ۸ ویژگی دیگر در محصول، نیازی نباشد. با نساختن آنچه موردنیاز مشتری نیست، می‌توانید در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنید.

 1. کاهش زمان و هزینه‌ی توسعه‌ی محصول

ابتدا در مورد ایده‌ی خود تصمیم نهایی بگیرید و بعد به ‌سراغ توسعه محصول بروید. هرگز قبل از اطمینان از رفع نیازهای مشتری یا حل مشکل موجود، به تیم‌سازی و فروش و بازاریابی محصول نپردازید.

 1. در جریان ‌گذاشتن سریع مشتریان

زمانی که اولین محصول خود را ساختید، آن را در معرض دید مشتریان قرار دهید تا مشتریان‌تان و هم نیازهای واقعی‌شان را زودتر بشناسید. پس از این مرحله می‌توانید محصولی بسازید که دقیقا مدنظر مشتری است. در این مرحله، بازخورد مشتری، برای تکمیل ساخت محصول نهایی کمک خوبی به شما می‌کند.

 1. پیداکردن متقاضیان اولیه‌ی محصول

قبل از رونمایی از محصول، باید بدانید افرادی که در همان گام نخستِ عرضه، خواهان محصول شما هستند، چه کسانی‌ا‌‌ند. این افراد درواقع فارغ از اینکه محصول اولیه‌‌تان کمبودهایی دارد و هنوز نسخه‌ی نهایی آن محسوب نمی‌شود، اولین کسانی هستند که مشتاقانه به‌دنبال حل مشکل‌شان از طریق محصول یا خدمات شما هستند. این متقاضیان اولیه کمکم میکنند تا کم ‌و کاستی‌های محصول خود را شناسایی و اصلاح کنید.

 

اهداف MVP  چیست؟

 • سنجش توانایی های یک محصول
 • گرفتن بازخورد (Feedback) از مشتری های بالقوه
 • اطمینان از درست بودن مدل کسب و کار و پلن کسب و کار
 • ایجاد نمونه اولیه و توسعه ی اون در آینده
 • کاهش اتلاف زمانبرای اون بخش هایی که مطلوب مشتری نیستن ! و غیره…

 

پرسشهایی که قبل از ساخت کمینه محصول نیاز است از خود بپرسید

 • محصول شما چه مساله ای را حل می کند: هر محصولی که ساخته می شود ، مساله ای خاص را حل می کند ؛ اگر چنین نباشد محصول شما در بازار شکست خواهد خورد . برای اینکه محصول در بازار به عمر خود ادامه دهد نیاز است کمینه محصول آزمایش شود.
 • بازار هدف شما کجاست: هر محصولی نیاز است یک بازار خاص را مورد هدف قرار دهد مثلا اسنپ چت برای نوجوانانی که می خواهند با هم چت کنند ایجاد شده است.
 • آیا محصول شما قابل توسعه و گسترش است: مطمئا قابلیت گسترش استارت آپ برای سرمایه گذارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این رشد از دو جنبه ساختار هزینه و نرخ بازگشت قابل بررسی است. با توسعه محصول هزینه ها کاهش یا افزایش خواهند یافت . در این حالت با دو نوع استارت آپ مواجه هستیم ؛ استارت آپهایی مثل نرم افزار های موبایل یا اینترنت اشیا که با توسعه استارت آپ تنها کمی هزینه هاست و مدیریت داده ها افزایش می یابد و در نوع دوم استارت آپ ها ، مثل فروشگاه های اینترنتی که با توسعه استارت آپ نیاز به انبارهای بزرگ و مدیریت پرسنل بیشتر و بیشتر خواهد شد و هزینه ها در حالت توسعه رشد چشمگیری خواهند.
 • آیا تجربه کاربری محصول شما بخوبی طراحی شده است. بهتر است تا می توانید محصولی ارائه دهید که از نظر کاربری ساده باشد. نیاز نیست از ابتدا نگران تجربه کاربری UX باشید. تنها مطمئن شوید که محصول برای کاربر قابل فهم است و بخوبی می تواند در مسیر تعیین شده و هدف مورد نظر به آسانی حرکت کند.